همان طور که می دانید روند قیمت گوشی های موبایل طی یک ماه اخیر مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده است. علت آن هم اینست که عرضه مازاد بر تقاضا در بازار موبایل اتفاق افتاده است. اینطور که از ظواهر امر پیداست دلایل مختلفی باعث شده تا کاهش قیمت موبایل در بازار موبایل کشور اتفاق بیافتد؛ حال این موضوع به نفع خریدار و از طرفی به ضرر فروشندگان است. امیر اسحاقی دبیر انجمن واردکنندگان موبایل می گوید بالغ بر ۱۵ میلیون گوشی تلفن همراه طی ۱۲ ماه گذشته وارد کشورمان ایران شده که هنوز قسمت عظیمی از آن فروش نرفته است.
انجمن واردکنندگان موبایل در واکنش به ارزان شدن موبایل: عرضه بیشتر از تقاضا است

اسحاقی در توضیح بیشتر قانون افزایش حقوق ورودی گوشی های بالای ۶۰۰ دلار، افزود: این قانون در روند بودجه سال ۱۴۰۰ به تصویب مجلس رسید و مدتی اجرای آن بلاتکلیف بود تا اینکه چند روز پیش به طور رسمی به گمرکات ابلاغ شد. در راستای اجرای این قانون وزارت صمت دستور داده است که تمامی پرونده های واردتی گوشی های بالای ۶۰۰ دلار بار دیگر بازگشایی و مابه التفاوت از تجار دریافت شود.

اما در رابطه با کاهش قیمت موبایل در بازار، <<محمدرضا عالیان>> مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان نیز از دیگر دلایل کاهش قیمت موبایل در بازار گفت و اعلام کرد که فقط عرضه مازاد بر تقاضا تنها عامل این اتفاق نبوده بلکه تعطیلی های کرونایی، تعطیلی های ماه رمضان و نوسانات بازار ارز هم در این مشکلات نقش داشته اند:

<<در کنار عرضه مازاد بر تقاضا موضوع دیگری که بازار را به این وضعیت رساند، تعطیلی های کرونایی بود که به بازار شوک سنگینی وارد کرد. در یک ماه اخیر هم ماه رمضان را داشتیم که طبق تجربیاتی که از گذشته به دست آمده فروش در این ماه معمولا کمتر از سایر ماه هاست. این عوامل دست به دست هم دادند که نه تنها بازار موبایل، بلکه بازارهای دیگر هم دچار رکود شوند. نکته خیلی مهم تر اینکه نوسانات قیمت ارز هم این مشکلات را تشدید کرده اند و کار به جایی رسیده که تمام زنجیره توزیع، از واردکننده گرفته تا خرده فروش ها مجبور شده اند برای خالی کردن انبارها کالا را با ضرر بفروشند.>>

البته به عقیده عالیان در صورت وجود ت گذاری های صحیح از سوی دولت و متولیان اقتصادی کشور، کار به اینجا نمی رسید و وضعیت عرضه و تقاضا می توانست خیلی بهتر کنترل شود:

با توجه به این گفته ها، به نظر نمی رسد که وضعیت بازار تا مدت طولانی به همین شکل باقی بماند اما طبیعتا وضعیت کنونی باعث زیان های بسیار گسترده ای برای فروشندگان و واردکنندگان موبایل خواهد شد که این موضوع تأثیرات خود را طی ماه های آینده در بازار نشان می دهد.

اگر ت گذاری های تخصیص ارز بانک مرکزی مدون و دارای برنامه ریزی درست باشند، هیچ گاه در بازار با این مازاد کالا مواجه نمی شویم که موبایل در بازار کشور به حد اشباع برسد. نکته بعد هم ت گذاری های کلی اقتصادی است که اگر برنامه ریزی های درستی در این حوزه صورت بگیرد نه فقط در بازار موبایل، بلکه در سایر بازارها هم شاهد تعادل خواهیم بود.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل و مدیر روابط عمومی این انجمن دلایل این اتفاق، یعنی کاهش قیمت مقطعی موبایل در بازار کشور را تشریح کرده اند. <<امیر اسحاقی>> دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در گفتگو با می گوید که شرایط فعلی می تواند منجر به پدیده قاچاق مع در کشور شود. او در همین رابطه از دلایل وقوع قاچاق مع و مشکلاتی که ایجاد می کند گفت:

وقتی تعادل عرضه و تقاضا بر هم می ریزد، فروشنده مجبور می شود برای خالی شدن انبارها کالای خود را با زیان و پایین تر از قیمت خریداری شده بفروشد تا بتواند کالا را به نقدینگی تبدیل کند. در حال حاضر هم توازن عرضه و تقاضا در بازار به خاطر ۲ ماه تعطیلی های پیاپی به شدت بر هم خورده است. اگر چه قیمت ها به یک کف منطقی رسیده، اما چون تقاضا نیست فروشنده مجبور می شود که کالا را با قیمت های حتی پایین تر به فروش برساند، حتی کمتر از قیمت کالا در کشورهای خارجی. حالا اینجا چه اتفاقی می افتد؟ از آنجا که مسیر قاچاق همیشه در کشور ما هموار است، بعضی خریداران عمده موبایل کالاهای خود را به خارج از کشور می برند و با قیمت بالاتری از داخل کشور به فروش می رسانند که این باعث قاچاق مع می شود.>>

او در پاسخ به این پرسش که ابلاغ افزایش حقوق ورودی گوشی های بالای ۶۰۰ دلار به ۱۲ درصد قیمت در این نوع گوشی ها را افزایش نداده است، گفت: <<گوشی های بالای ۶۰۰ دلار تنها ۵ درصد از حجم گوشی های وارداتی را تشکیل می دهند به همین دلیل افزایش حقوق ورودی این گوشی ها تاثیر چندانی بر قیمت بازار موبایل ندارد، ضمن اینکه افزایش عرضه نیز اجازه بالا رفتن قیمت ها به رغم اجرای این قانون را نداده است.>>

اسحاقی معتقد است تبعاتی که قاچاق مع در بلندمدت برای زنجیر تأمین کشور دارد، تبعات بسیار سنگینی خواهد بود و عواقب بسیار بدی برای فعالان این حوزه خواهد داشت. البته او ابراز امیدواری کرد که در همین رابطه وزارت صمت کمیته ای با حضور تمام ذی نفعان تشکیل داده تا در مورد وضعیت بازار موبایل در آینده تصمیم گیری شود و با اینکه تشکیل این کمیته کمی دیر صورت گرفته، اما در آینده برای بازار شرایط بهتری را رقم خواهد زد.

اپلیکشن همراه من را نصب کنید و در قرعه کشی همراه اول شرکت نمائید

راهنمای خرید و استفاده از خطوط تلفن همراه دیتای همراه اول

همراه اول از اپلیکشن تلفای رونمایی کرد

عرضه ی اقساطی گوشی های شیائومی توسط همراه اول

در استان مازندران 707میلیون خطوط تلفن همراه وجود دارد

فروش تلفنی محصولات همراه اول

ارائه راهکارهای همراه اول برای ایمنی تلفن های همراه

موبایل ,های ,بازار ,قیمت ,کشور ,تقاضا ,در بازار ,موبایل در ,واردکنندگان موبایل ,انجمن واردکنندگان ,گوشی های ,انجمن واردکنندگان موبایل ,دبیر انجمن واردکنندگان ,مدیر روابط عمومی

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها


www.khadamat1400.com باران صدا haftdarya roondir × آماتور × Janelle Lisa's life میهن کلش تکنولوژى آموزشی 2012 happyday